Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) üyeleri düzenlenen bir toplantıda bir araya geldi. La Sosta isimli mekanda buluşan derneğin yönetim kurulu üyeleri ve turizmciler, yaklaşan turizm sezonu öncesi fikir alış verişinde bulundular.

BOYD’un ev sahipliği yaptığı toplantıya Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Trabzonspor’un geçmiş dönem başkanlarından ve turizmci Sadri Şener ile çok sayıda Bodrumlu turizmci katıldı. Toplantıları geleneksel hale getirmeyi düşündüklerini ifade eden BOYD Başkanı Serdar Karcılıoğlu, ilk  toplantımızı La Sosta’da gerçekleştirdik dedi. Turizmin profesyonelleri olduklarını ifade eden Karcılıoğlu, damdan düşenler olarak amacımız dernek üyelerimizin ve derneğimize üye olmayan diğer Bodrum’daki profesyonellerin bir araya gelerek turizmde yaşadığımız bu sıkıntıların içinden nasıl çıkabileceğimizi, neler yapabileceğimizi konuşmak fikir alışverişinde bulunmalarını sağlamak için böyle toplantılar yapmaya karar verdik. Bu toplantıları ayda iki kez  La Sosta’da  yaparak geleneksel hale getireceğiz” dedi.

Soruları cevaplayan Karcılıoğlu sözlerine şöyle devam etti:

İnşallah 2016’yı aramayız

Türkiye’de 2016’dan bugüne değişen pek bir şey yok. Evet 2016’daki Rusya ile yaşadığımız krizden dolayı gelmeyen Rus turist, bu yıl gelecekmiş gözüküyor. Ama buradan bunu tarihe not olarak düşeyim hiçbir şekilde geçmişteki o dört milyonluk Rus turisti kimse beklemesin, büyük olasılıkla bir buçuk, iki milyon civarında bir Rus turist gelecek buda turizm kurtulmasına ümit değildir.

Turizm Ancak Beş yıl sonra Bir İvme Kazanır

Türkiye’nin yanı başındaki savaş, içinde yer aldığı savaş, komşularımızla yaşadığımız krizler oldukça, terör örgütleri bu ülkeden elini ayağını çekmedikçe turizmde ve ülkemizde çok şeylerin değişeceğini zannetmiyorum. Bu yıl, sorunlarımızı giderdiğimizi varsaysak dahi turizm ancak beş yıl sonra bir ivme kazanır ve yol almaya başlar dedi.

Toplantıya katılan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, turizmcilerle bir araya gelmekten dolayı çok keyif aldığını belirterek şunları dile getirdi:  

Biliyorsunuz Türkiye genelinde en iyi turizmi Bodrum yapıyor, 2017’de de hem yurt dışında hemde yurt içinde Bodrum’u tanıtmaya devam ediyoruz. Biliyoruzki insanlar merak ettiği yere geliyorlar Bodrum denizi güneşi kumunun yanında kültürel zenginliğide olan bir yer onun için tanıtımlarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Kocadon 2017’ye baktığımızda 2016’dan aşağı bir düşüş gözlenmekte burada umutsuzluğu kapılmamamız gerekiyor gerçekleri görüp ona göre çalışmalar yapmalıyız. Bodrumun tanıtımı için önümüzde yeterli zaman var buradaki profesyonel otel yöneticileri olarak hep beraber tanıtımlarımıza ara vermeden birlik için devam etmeliyiz. Artık birlik olma zamanı Bodrum ekonomisine nasıl katkı sağlarız diye düşünüp hareket etmeliyiz diyen Kocadon, Bodrum profesyonel otel yöneticilerinin gerçekleştirdiği bu toplantıya katıldığı için çok mutlu olduğunu belirtti.