[column parallax_bg=”disabled” parallax_bg_inertia=”-0.2″ extended=”” extended_padding=”1″ background_color=”” background_image=”” background_repeat=”” background_position=”” background_size=”auto” background_attachment=”” hide_bg_lowres=”” background_video=”” vertical_padding_top=”0″ vertical_padding_bottom=”0″ more_link=”” more_text=”” left_border=”transparent” class=”” id=”” title=”” title_type=”single” animation=”none” width=”1/1″ last=”true”]

[column_1 width=”1/1″ last=”true” title=”” title_type=”single” animation=”none” implicit=”true”]

Bir toplantı ile 2016 Yılı Turizm Sezonu’nu değerlendiren Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Yönetim Kurulu, Dernek Başkanı Serdar Karcılıoğlu yönetiminde, Hilton Bodrum Türkbükü Resort Otel’de bir araya geldi.

Tülay SÜKÜN / Hakan EREN

Konuşmasında, “Turizmciyim diye dolaşan bir sürü insanın hatalı söylemleri yüzünden, turizmin güllük gülistanlık gösterilmesi nedeniyle çıldırma noktasına geliyorsunuz!” diyen Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Dernek Başkanı Serdar Karcılıoğlu, Başbakan’ın açıkladığı ‘Turizm Acil Önlem Planı’ sonrasında, TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy’un bir televizyon kanalında yaptığı açıklamaları değerlendirdi.

Kanunla kurulmuş TURSAB’ın, otelcilerin örgütlenmesine karşı olan Başkanı’nın hiçbir şey yokmuş, her şey normalmiş gibi ‘Kriz doktoru olduk. Bunu da çözer ve aşarız!’ söylemini önemsediğini söyleyen BOYD Başkanı Karcılıoğlu, “Devlet, sektör temsilcilerinin söylemleri ile sektöre bakıyor. Yaranma peşinde koşan bazı insanların her şeyi olumlu göstermesi yüzünden devlet, turizm sektörünü muhteşem görüyor. Pasta payı 35 milyar Dolarlık olan turizm sektörünün gelirini, bin – bin beş yüz kişi ve kurum paylaşınca, çok ciddi paralar kazanıldığı düşünülüyor. Turizmde çalışan profesyoneller çok rahat, iyi maaş ve iyi sosyal haklara sahip deniyor. İşim gereği, Ankara ve Turizm Bakanlığı’nda sık işleri olan biriyim. Orada konuştuğum üst düzey yöneticiler, bunu böyle gördüklerini söylüyor, çünkü turizm temsilcileri de onlara böyle söylüyor.” açıklamasında bulundu.

30 yıldır ilk defa

Turizmde, son 30 yılın en büyük faciasının yaşanacağına dikkat çeken Karcılıoğlu, “Turizm, bir matematik!” dedi.

Başta ABD ve Avrupa Ülkeleri’nin 30 yıldır ilk defa, hükümetleri aracılığı ile resmi ağızdan, ‘Türkiye’ye gitmeyin!’ çağrısı yaptığını vurgulayan BOYD Başkanı Serdar Karcılıoğlu,geçmiş dönemde de iki defa (Kuşadası’nda patlayan minibüs ve Kapalıçarşı Patlaması’nda), sadece İngiltere Hükümeti’nin vatandaşlarına resmi ağızdan, ‘Türkiye’ye gitmeyin!’ uyarısı yaptığını ve zaman zaman da Türkiye dışında alternatif ülke seçilmesinin önerildiğini söyledi.

BOYD Başkanı Karcılıoğlu, Hindistan’dan turist getireceklerini söyleyenlerin de hayal peşinde koştuklarını belirtti. “Türkiye’de zaten son 20 yılda ortalama %55 – 60 yatak kapasite doluluğu ile sezon kapatıldı. Her yıl yüzde 40 açığımız varken, madem Hindistan’dan gelecek bu kadar turist vardı da şimdiye kadar neden o açık doldurulmadı? İngiliz ve Alman buraya gelmezken, bu kriz ortamında, Hintli Turist’in geleceğini zennedenler, yanılıyor veya birilerini de yanıltıyor.” açıklamasında bulundu.

Vahim olan konunun, tur operatörlerinin paket tur satışlarında uyguladıkları sigortanın, brokerler tarafından askıya alınması olduğunu belirten Karcılıoğlu, “Sigorta olmayınca, Türkiye’ye yapılacak tur satışları imkânsız ya da çok sınırlı olacak. İşte matematik olan bu! Hal böyle iken ‘Turizm sezonunu, %10 – 15 ile kapatırız!’ diyenler var. Bu yıl tasarruf önlemleri ile geçecek. Bir yerde patronlarımızı korumak zorundayız!” dedi.

Turizm Acil Önlem Planı’nı olumlu bulduğunu söyleyen Serdar Karcılıoğlu, planın alelacele, tozpembe gören ve mavi boncuk dağıtanların öngörüsü ile hazırlanmasına rağmen bazı maddelerinin, konaklama tesisçilerinin ihracatçı sayılması, ecrimisillerin ve kiralık otel bedellerinin ertelenmesi gibi maddelerinin faydasına değindi.

Turizm çalışanları için plan yok!

Otellerinde bir kurul oluşturup, planla ilgili uygulama birimlerini aradıklarını ancak hiç kimsenin haberinin olmadığı bilgisini paylaşan BOYD Başkanı, “Turizm Acil Önlem Planı ile ilgili tebliğ hazırlanması ve birimlere ulaştırılması gerekiyormuş. Şu anda yapacak bir şey yok!” diye konuştu.

Ecrimisil ertelemelerinde ise ‘Hangi ecrimisili erteleyeceksiniz? 2016 Yılı için tahakkuk edeni mi, yoksa 2015 Yılı için borçlu olunan ecrimisili mi?’ sorusunu soran Karcılıoğlu, “Ben, ertelemenin hepsini kapsamasını öneriyorum. İhracatçıların bir limiti yok! Döviz girdisi sağlayan tesisler için de bu uygulama uygulanmalı ve Bodrum ile Güney Ege’de, yerli müşteriye ağırlık veren tesislerin döviz girdi baremlerinin de düşürülüp, cirosuna göre prim almasının sağlanması lazım!” diye vurguladı.

Sektörde şu anda 200 bin turizm çalışanının işsiz olduğunu ve sayının daha da artacağını, o nedenle bunların görülmesinin lazım geldiğini söyleyen BOYD Başkanı Karcılıoğlu, turizm acil önlem planında, turizm çalışanlarıyla ilgili bir maddenin bulunmadığını vurguladı ve Bodrum’da bazı otellerin ‘Otel Açmama Kararı’ aldıklarını açıkladı.

Turizm Acil Önlem Planı’nın, gerçek profesyonel yöneticilerin bilgi ve fikirleri alınmadan hazırlanan bir paket olması nedeniyle sıkıntı yarattığını söyleyen Başkan Serdar Karcılıoğlu, “Bizim başka işimiz yok! Gece ve gündüz hep bu meslekle yaşıyoruz! Geçmişte yaşanan krizler için yaptığımız uyarılarda da haklı çıkmaktan bıktık! Umarım bu kez, turizm profesyonellerini ciddiye alırlar.” dedi.

“Gezen insanların yönleri değişecek!”

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Yönetim Kurulu Üyeleri’nin daha sonra Bodrum’un Antalya ile yarıştırılmasının yanlış olduğu ve bir marka olan Bodrum’un tek sıkıntısının ise pazarlamadan kaynaklandığı yönünde tespitleri oldu. Üyeler, iç turizmde yer alan kişi sayısının her yıl çok az sayıda artmasına rağmen, bunun yüzde 60 civarının Güney Ege’ye, geri kalanının ise Antalya’ya gittiğini söyledi.

Büyük tesislerin bulunmasından dolayı bu yıl Antalya’daki bazı tesislerin çok ciddi indirimler uygulayacağını belirten Yönetim Kurulu Üyeleri’nin ayrıca, her kesimden insanın, büyük yıldızlı otellerde konaklamasının sağlanmasıyla bu yıl gezen insanların yönlerini Antalya’ya çevirecekleri şeklinde anlatımları oldu.

Turizmin ülke ekonomisinin lokomotifi olarak, devlet görevlilerince üzerinde durulması gereken bir sektör olduğunu belirten BOYD Başkanı Karcılıoğlu, “Türkiye’de her şey düzelip normale dönse bile turizmde geri dönüşüm, üç yıldan önce tamamlanamayacak. Dünyada rol model olan tur operatörleri, uçakların yönlerini başka bir tarafa çevirdi. Kiralık uçak koltukları için en az beş yıllık bir sözleşme yapılıyor. Bölgemize sözleşmesi bitenler de sözleşmelerini yenilemedi. Avrupa’nın Güneyi, İspanya, Portekiz ve İtalya’ya çevrilen turlarla şu anda oralardaki tüm yataklar dolmuş durumda! Siz Alman ya da İngiliz olsanız, bu ülke şartlarında, tatil için Türkiye’ye gelir misiniz? Ya da bizler, yaşanan gerilimden dolayı tatil için Mısır’a gider miyiz? Tüm bunlar, matematiksel veriler! Hayal kurmamak, hayalci olmamak lazım! Yöneticilerin, sektör dibe vurmadan, turizmin kollarından tutması gerekiyor.” diye konuştu.

“Turizm partisi üyesiyiz!”

Kendilerinin turizmci olarak hükümetle ve siyasetle bir ilgilerinin bulunmadığına değinen Karcılıoğlu, “Turizm partisinin üyesiyiz. Kim doğru yapıp, bize kucak açarsa başımızın üzerinde olur. Unutmamak lazım, Bodrum’da turizm dip yaparsa manavı, taksicisi herkes dip yapar. Umarız, bu krizden çok fazla yara almadan çıkabiliriz.” açıklamasında bulundu.

Turizm sektöründe, taşın altında gövdesi olanların otelciler olduğunun altını çizen Karcılıoğlu, “Acenteciler çok ağlamasınlar! Otelcilerin ön planda olduğu sivil toplum kuruluşu eksikliği var. Ürün olmazsa ne satılacak? Daha sık bir araya gelip, çareleri hep birlikte arayacağız!” dedi.

Somalı Gençlere Turizm Eğitimleri

Değerlendirme toplantısında ayrıca, Bodrum Profesyonel Yöneticileri Derneği’nin Rüzgâr Elektrik Üretim A.Ş. destekleri ile Soma’daki maden faciasında babalarını yitiren gençler için Aralık 2015’ten itibaren yürütülen “Maden Somalı Gencin Kaderi Olmamalı” konulu turizm eğitimlerine yer verildi.

Turizmin mutfak, davranış bilimleri, mesleki İngilizce, ilk yardım ve servis kategorisinde eğitim alan 40 civarında Somalı Genç’in tanıtıldığı toplantıda, gerçekleştirilen eğitimler hakkında bilgiler verildi.

BOYD Başkanı Serdar Karcılıoğlu, eğitimlerin Mayıs Ayı’nda tamamlanacağını ve gençlerin büyük bölümünün Hilton Oteli’nde, diğerlerinin ise farklı otellerde istihdam edileceğini söyledi.

Karcılıoğlu, “Artık Somalı Gençler madene inmek zorunda kalmayacak! Özel sektörümüzün de verdiği desteklerle her yıl birçok Somalı Genci, turizm sektöründe istihdam edeceğiz. Somalı Gençler, bu güne kadar aldıkları eğitimlerde, ne kadar başarılı ve yetenekli olduklarını kanıtladı. Gençlerimiz’in bundan sonraki kaderleri madenler değil, beş yıldızlı oteller olacak! ” dedi.

[/column_1]

[/column]