13 Mayıs’ta Soma’da meydana gelen maden faciasından  sonra Soma’ya  uzanan yardım  ellerine bir yenisi  daha  eklendi. (BOYD) Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği   Başkanı  Serdar  Karcılıoğlu  ile  yönetim kurulu  üyesi  Serdar Çakmak  Soma’ya gelerek  Kaymakam Ahmet Altıntaş ile bir araya geldi.

Kaymakamlık makamında yapılan açıklamada konuşan BOYD Başkanı Serdar Karcılıoğlu şunları söyledi: “Soma’da yaşanan ve bütün Türkiye’yi yasa boğan büyük maden faciasında birçok vatandaşımız hayatını kaybetmişti.

Bu ailelerin yakınları da zor durumda kalmıştı. Devletimiz vatandaşlarımız ve sivil toplum örgütleri bu ailelere gerekli desteği vermişlerdi. Bizde Bodrum’da faaliyet gösteren bir otel yöneticisi olarak Somalı gençlerimizden 40 kişii otelimizde eğitip bu arkadaşlarımıza turizm alanında bilgi vermek ve onları geleceğin otel çalışanı olarak hazırlayıp bu arkadaşlarımıza iş imkanı sağlamak düşüncesi ile 40 arkadaşımızı otelimize davet ettik.

Bu arkadaşlarımız 18-25 yaş arası gençlerden oluşacak. Otelimizde ağırlayacağımız 40 arkadaşımız 4 branşta eğitim alacak. Bunlar; mutfak, lokal, misafir ağırlama gibi branşlar olacak. Bu arkadaşlarımıza bu kursu yine otelimizin tecrübeli ve bilgili elemanları verecek.

Biz ilk kıvılcımı Soma’da attık. Bunun arkasını da diğer işletme sahiplerinin de yapmasını istiyoruz. 500 kişilik müracaat içinde mülakat yapılacak. Mülakat sonunda kazanan arkadaşlarımızı hemen Bodrum’a götüreceğiz. Biz 1995 yılından beri bu şekilde yetiştirerek ve 4000 kişiyi usta birer eleman olarak ülkemize kazandırdık. Bu arkadaşlarımızın tamamı da iş buldu.

Zaten burada yetişen arkadaşlarımıza garantili iş imkânı sağlıyoruz. Çok güzel bir projeye imza attığımızı tahmin ediyoruz. Kurs süresini bitiren arkadaşlarımıza yine otelimizde düzenlenecek görkemli bir törenle Turizm Bakanlığından onaylı belgelerini arkadaşlarımıza takdim edeceğiz.”dedi.