Nereden bakarsanız bakın Covid-19 bir kez daha bize gösterdi ki artık HD sistem ile ilgili olarak ciddi anlamda bir düzenlemeye ihtiyaç duyulmaktadır. Bunu bir tarafa koyalım; su kendi yatağında aksın ama son 25 yıla damgasını vuran bir sistemi renove ederken alternatif bir diğer konsepti ortaya koymamız gerektiği kanısındayım.

Dünya mutfakları arasında yer alan ve bazen bizim bile bilmediğimiz lezzetler barındıran Türk Mutfağı’nın yöresel lezzetleri, dünya radarına girmiş ve tam üç şehrimiz “UNESCO Yaratıcı Şehirler” listesinde, gastronomi alanında onay almışken, bizim bunu es geçmemiz kabul edilemez.

Böylesine değerli ve geniş bir yemek kültürüne sahip Türk Mutfağımızın, ne yazık ki sektörümüzde yürürlükteki HD sisteminden vazgeçememe tembelliğinden ve korkusundan kaynaklanan, ısrarcı bir geri duruş ile yeterince yer bulamadığı görülmektedir.

İşte tam da bu noktada Covid19 aşısı bulunsa dahi, bu meret virüsün peşimizi bırakmaya hiç niyetinin olmadığı ve insanların bundan sonraki tatil alışkanlıklarında ciddi değişimlere yol açacağı kesindir.

Tatilcilerin sağlık güvenliğini ön planda tutacakları fikrinden hareketle ve her ne kadar yetersiz de olsa, 2020’de uygulanan “Güvenli Turizm Sertifika Kriterlerinin” kırılma noktasının açık büfeler olduğu gerçeği göz önünde bulundurulduğunda;
“Sektörün, “yeni bir hikâye” yazmaya olan ihtiyacı kaçınılmazdır.”
İşte bu noktada literatürümüze yeni bir kavram getirmek istiyoruz.

“ALACARTE AI (Alacarte All Inclusive)”

Öncelikli olarak hedef; yeterli mekânlara sahip 4 ve 5 yıldızlı tesislerimizde uygulanmak üzere, yöreye özgü dekorasyonla donatılmış ve her yörenin özellikle yerel şeflerinin idaresinde, düzenli olarak yenilenen menülerle, “yedi farklı alacarte restoran” mekânı oluşturmaktır.

Bu mekânlarda Gaziantep, Antakya/Hatay, Afyonkarahisar, Kayseri, Adana, Akdeniz ve yine standart olarak “Dünya Mutfağı” seçeneğinin de sunulacağı yenilikçi bir konsept oluşturulması gerektiği kanaatindeyim.

Böylece; misafirlerin tatilleri süresince, her gün yeni bir mutfak kültürünü ve değerimizi tanıma imkânı da verilmiş olunacaktır. Sunulan eşsiz lezzetteki limitsiz seçenekleri tatmak, ayrıca dekoruyla, müziğiyle, yöresel kıyafetler giymiş personeliyle, o şehrimizin mutfak kültürünün bütünüyle sergilendiği bir senaryoyu ortaya koymak, sanırım HD sisteminde direten tur operatörlerimizin de yeni bir hikaye anlatmalarına katkıda bulunacaktır.
Gün içi ikram ve içecek servislerinin de yine AIl Inclusive konseptine dahil olacağı, konukların çok daha kaliteli, kişiye özel hizmet alacağı ve de israfın büyük ölçüde yok edileceği bir düzenden bahsediyorum.

Son yıllarda Gastronomi Turizminin geliştirilmesi adına gösterilen yoğun çabalar, ancak vurguladığımız “ALACARTE AI” konseptinin, otellerimizin işletme anlayışına monte edilmesiyle karşılık bulacaktır.

Son yıllarda Turizm operasyonlarına yön veren ve ön plana taşınan iki ana konu ; Adrenalin ve Entertainment’ dır…

Dünya turizm otoritelerince hedefler, neredeyse bu iki başlığa kilitlenmiş durumdadır.

Metropol ve kaotik yaşamlar, insanoğlunun “Endorfin” üretimine ihtiyacını artırmıştır.
Bu nedenle geçen yıl Orlando’da yapılan Entertainment kongresinde bir konuşmacı turizmcilere hitaben; “Arkadaşlar vereceğiniz her hizmetin arkasına bir “tainment” koyunuz, Infotainment, Gastrotainment, Healttainment, Eductainment, Sportainment, vs.. vs..gibi” diyordu…

Haydi Sevgili meslektaşlarımız;

Pandemi sonrasındaki Dünya Turizm Arenasında, yeniden start alınacak bu yarışa bir adım önde başlayabilmek adına, Covid19 Fobisi olan tatilciler için;

GreenDot kalite işareti ve, “Safe and Healty Zone” sloganıyla,
Gastrotainment, boyutunda Yöresel şehirlerimizi,
Healthtainment boyutunda ise Diabet, Vegan ve Rawfood Dostu Oteller konseptini yaratalım…

Ve yeni turizm hikâyemizi, yeni bir pazarlama stratejisiyle ile taçlandıralım.